F.A.Q.

Jaki styl pracy oraz zdjęć lubię?

Po pierwsze, zawsze dbam jak najlepszą atmosferę, jak i dobry kontakt z każdym klientem. Przede wszystkim jestem dla Was, staram się zapewnić jak najlepszy komfort przy fotografowaniu, co nie oznacza jednak, że nie jestem wymagający. Staram się wypośrodkować chęć zrobienia jak najlepszych zdjęć ze stworzeniem przyjaznego otoczenia. Moim celem są Wasze jak najmilsze wspomnienia – zarówno te „wywołane”, jak i pozostawione w głowie.

Po drugie, w zdjęciach stawiam na jakość – w kwestii technicznej, ale też odbioru. Emocje to jest to co mnie najbardziej interesuje. Podczas fotografowania ślubów, jak i innych ważnych uroczystości, staram się być „niewidoczny”. Pozwala mi to na uchwycenie najciekawszych, osobistych, radosnych i pełnych wzruszenia chwil. Kadry i wyłapywanie niuansów to zależy ode mnie, ale otwarty jest na każdą sugestię z Waszej strony.

Ilu fotografów robi zdjęcia?

Zazwyczaj świetnie radzę sobie w pojedynkę. Na Wasze życzenie, bądź też w przypadku zleceń na tzw. „większą skalę”, istnieje możliwość wynajęcia drugiego fotografa. Cena zmieni się, jednak nieznacznie.

Czy istnieje możliwość spotkania się ze mną i kiedy podpisujemy umowę?

Priorytetem jest dla mnie poznanie Was. Dlatego wszystkich zachęcam do wcześniejszego spotkania się, omówienia wszystkich ważnych spraw, rozwiania wątpliwości, i jeśli wszystko pomiędzy nami zagra – podpisania umowy. A co jeśli nie ma możliwości zobaczenia się „live”? Zapraszam na Skype’a… a w dzisiejszych czasach umowę też uda nam się zawrzeć przez Internet.

Kiedy należy zarezerwować termin?

Jak najszybciej się da, przede wszystkim gdy termin wypada w okresie wiosenno-letnim. Wstępna rezerwacja jest telefoniczna/mailowa. Następnie spotykamy się i podpisujemy umowę. Częstokroć pary zamawiają termin na rok przed ślubem.

Czy muszę wcześniej sprawdzić miejsca, w których będę fotografował?

Nie ma takiej potrzeby. Potrafię odnaleźć się zarówno w każdej sytuacji, jak i w każdych warunkach. Oczywiście muszę znać dokładne adresy wszystkich miejsc z dnia ślubu, jednak jest mi to jedynie potrzebne do jak najlepszego zorganizowania czasu pracy.

Jak wygląda sprawa z dojazdem?

Chętnie robię zdjęcia w „swoich” okolicach, czyli na Pomorzu, ale uwielbiam też wszystkie podróże – zarówno po Polsce, jak i za granicę. Dojazd do Was na ślub/ sesję nie jest problemem! Pamiętajcie jednak, że cena wraz z odległością nieco się zmienia.

Czy posiadam zgodę na robienie zdjęć w kościele?

Tak, oczywiście.

Jakiego sprzętu używam i czy jestem przygotowany na ewentualną awarię?

Od zawsze jestem wierny sprzętowi firmy Canon. I oczywiście – nie musicie się martwić, gdyż zawsze mam ze sobą zapasowy aparat, obiektywy, karty.

Czy używam lampy błyskowej?

Przede wszystkim staram się korzystać ze światła zastanego. Jednakże są momenty, w których lampa błyskowa jest niezbędna. Używam jej również dla uzyskania konkretnych efektów.

Jak wygląda robienie sesji narzeczeńskich/poślubnych?

Takie sesje zazwyczaj wykonujemy w pewnym odstępie od czasu ślubu. Osobiście odradzam plenerów w dniu ślubu. Nie mamy wtedy wystarczająco dużo czasu, emocje tego dnia sięgają zenitu, możliwość wyboru miejsca do fotografowania nie jest zbyt duża. Zawsze staram się dostosować do wybranego przez Was dnia. Pamiętajmy jednak, że w przypadku sesji w plenerze, wiele zależy od pogody. A gadzie pojedziemy? To już zależy od Was… i oczywiście też trochę ode mnie 🙂 Dla tych z Was, którzy pragną czegoś innego – proponuję sesję kreatywną, robioną w studio. Należy liczyć się jednak z tym, że na jej efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Ale zapewniam Was – opłaca się.

Czy możecie liczyć na moją pomoc podczas fotografowania w dniu ślubu, jak i podczas sesji?

Oczywiście. Jeszcze kilka dni przed uroczystością kontaktuję się w Wami w celu ustalenia wszystkich szczegółów. Podczas fotografowania również udzielam wskazówek i staram się, aby cała sytuacja była dla Was jak najbardziej naturalna.

Czy istnieje możliwość wykupienia dodatkowej ilość zdjęć ze ślubu i czy wszyscy goście znajdą się na nich?

Nie ma potrzeby dokupowania dodatkowej puli zdjęć. Zaufajcie mi – do Waszej dyspozycji oddaję wystarczająco dużo fotografii – wcześniej wyselekcjonowanych, oddających emocje z każdej ważnej dla Was chwili. Staram się również, aby jak największa ilość gości pojawiła się na nich, jednakże, aby zagwarantować 100% pewność ukazania wszystkich – proponuję zdjęcia grupowe, które są świetną pamiątką dla każdego.

Po jakim czasie otrzymacie zdjęcia i czy publikuję zdjęcia w Internecie?

Okres oczekiwania na komplet fotografii to ok.2-3 miesiące. Pamiętajcie, że wszystkie zdjęcia są poddane selekcji oraz obróbce, a w przypadku fotografii kreatywnej w grę wchodzi edycja każdego kadru. Zastrzegam sobie prawo do umieszczenia Waszych wybranych zdjęć na swojej stronie www oraz firmowym Facebook’u, oczywiście istnieją sytuacje, w których mogę zrezygnować z pokazywania Waszego wizerunku. Wszystko możemy dokładnie omówić.

Na jakich nośnikach otrzymacie zdjęcia?

Ode mnie dostajecie materiał nagrany na płytę DVD. Na nim odnajdziecie ok.400-500 zdjęć. Na stronie www, specjalnie na Wasze życzenie, mogę umieścić wybrane zdjęcia jeszcze przed ich opublikowaniem. Wy i Wasi goście otrzymacie wtedy specjalny kod dostępu. Ponadto dodatkowo możecie zamówić fotoalbum z wybranymi zdjęciami (w dwóch różnych wielkościach).