Poradnik ślubny jak wybrać fotografa

Poradnik Ślubny

Jeden z najpiękniejszych dni w Waszym życiu. Jedno z większych życiowych wydarzeń – zarówno dla samej Młodej Pary, jak i zaproszonych gości. Jedyna w swoim rodzaju uroczystość, podczas której miłość oraz atmosfera uniesień będą wieść prym. Pieczołowite przygotowania, trwające nawet rok – jeśli nie dłużej – sprawią, że wszystko będzie idealne, radosne, ale też dopracowane tak, że zanim się obejrzycie, a dzień minie Wam w mgnieniu oka. Niesamowite chwile powinny być zatem uwiecznione w taki sposób, abyście mogli je doskonale odtworzyć tuż po weselu, jak i przypominać sobie o nich w przyszłości, kiedy tylko będziecie mieć na to ochotę. Ten poradnik ślubny powstał więc po to, by pomóc Wam określić najważniejsze cechy idealnego fotografa ślubnego – człowieka, który spędzi z Wami godziny, poznając oraz uwieczniając najważniejsze momenty życia.

Po pierwsze, należy wiedzieć na co decydujemy się, ażeby nie czuć rozczarowania w dniu odbioru wywołanych zdjęć. Należy więc dokładnie zapoznać się z portfolio wybranego fotografa oraz przedstawioną przez niego ofertą, a następnie – np. podczas wymiany e-mail’i lub personalnego spotkania – krok po kroku omówić wszelkie niejasności, przedstawić własną wizję, ale też wysłuchać wszelkich rad i pomysłów. Pamiętajcie, że profesjonalny, a przede wszystkim doświadczony fotograf ślubny już na niejednym weselu wykorzystał gigabajty kart pamięci umieszczonych w aparatach, zatem jego podejście oraz wskazówki mogą być na wagę złota – to on może stać się chodzącym poradnikiem ślubnym ( i to nie tylko w kwestii zdjęć).

Jak wybrać fotografa ślubnego - poradnik ślubny

A co omawiać na takim spotkaniu? Ważną kwestią tyczącą się wyboru jest preferowany przez Was styl fotografii ślubnej, sprecyzowanie efektu, jaki chcecie uzyskać. Zawodowy fotograf ma w swoim dorobku najrozmaitsze ujęcia i zrealizowane najróżniejsze pomysły. Zdjęcia mogą przybierać różnorakie formy: od tych najbardziej klasycznych do takich na pograniczu fotografii artystycznej, a nawet eksperymentalnej. Istotne jest nie tylko, aby poznać tą ślubną twórczość, ale także pozostałą część artystycznego pola, po jakim to obraca się nasz zleceniobiorca. Dla większości klientów ważne jest, by mieć do czynienia nie tylko ze świetnym rzemieślnikiem, ale również prawdziwym artystą, ceniącym sobie jakość, niekonwencjonalność, innowacyjność oraz emocjonalną autentyczność.

Wracając na ziemię… Istotną rzeczą jest też oczywiście koszt tzw. pakietów zdjęciowych, które przynależą do oferty przedstawianej przez fotografa ślubnego. Cena uzależniona jest zazwyczaj od ilości fotografii, czasu pracy fotografa, sposobu oddania obrobionych i specjalnie wyselekcjonowanych zdjęć, a czasem również i od miejsca ślubu – tak jest w przypadkach, kiedy „ sprowadzacie” fotografa do odległego zakątka Polski lub świata. Pamiętajcie też, iż płacicie nie tylko za wykorzystany czas, ale również sprzęt, dodatkową sesję w plenerze lub studiu, a także dodatki do wywołanych fotografii ślubnych (pudełka, albumy, opakowania na płyty).

Tu jeszcze taka mała dygresja – należy dodatkowo zaznaczyć, iż ilość otrzymanych zdjęć nie zawsze idzie w parze z ich jakością. Częstokroć dzieje się tak, że mniej znaczy więcej. Dlatego też nie można porównywać ofert cenowych różnych fotografów biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie ilość oddanych zdjęć na użytek klienta. Siła tkwi w wyborze najlepszych fotografii ślubnych, a przy tym stworzeniu z nich jak najciekawszego, zrozumiałego reportażu. Dobry fotograf nie przesadzi z ilością oddanych odbitek, zapewniając przy tym jakość każdego poszczególnego kadru, ujęcie wszystkich obecnych gości oraz uchwycenie spontanicznych scen, wydarzeń, uśmiechów. W przypadku sesji plenerowych i studyjnych opisana przeze mnie zasada ilości jest taka sama. Gdy np. wybierzemy fotografię artystyczną – musimy liczyć się z tym, iż otrzymanych zdjęć nie będzie multum, ale ich forma oraz jakość przewyższą nasze oczekiwania, a one same staną się najoryginalniejszą pamiątką ślubną.

Każda Młoda Para jest inna, a i oczekiwania znacznie różnią się od siebie. Najważniejsze to znaleźć odpowiedniego fotografa ślubnego, który cenić będzie indywidualne podejście do klienta, wrażliwość na drugiego człowieka, a także profesjonalne podejście do tematu ślubu. To jeden z najważniejszych dni, dlatego powinien zostać ukazany jak najpiękniej, z ukazanymi szczegółami oraz znaczącymi niuansami. Poradnik ślubny wskazuje drogę jaką należałoby podążać w planowaniu ceremonii oraz otoczki związanej z zawarciem związku małżeńskiego. Nie bójcie się szukać, drążyć, przebierać w ofertach. To Wy tego dnia jesteście najważniejsi i właśnie to powinno zostać podkreślone na fotografii ślubnej, zrobionej specjalnie dla Was.

Jak wybrać fotografa ślubnego - poradnik ślubnyPoradnik ślubny jak wybrać fotografa ślubnego

O mnie | Oferta | Portfolio | Poradnik Ślubny | Kontakt | Strona Główna