Przewodnik po ślubnej sesji zdjęciowej.

Przewodnik po ślubnej sesji zdjęciowej.

 Sesja fotograficzna Młodej Pary to najmocniej stylizowany, ale też bardzo efektowny oraz niezapomniany element ślubny. Jest też zazwyczaj ostatnim etapem współpracy z fotografem. Na spotkaniu organizacyjnym – oprócz kwestii związanych z dniem ślubu – omówcie „ problem” sesji: tej studyjnej, bądź w plenerze. Odradza się wykonywania jej w dniu Waszego święta – czasu wtedy będzie za mało, do tego dojdzie zmęczenie, pojawić się mogą problemy z koncentracją. Najlepiej, abyście byli wypoczęci, chętni na wyśmienitą zabawę, a przede wszystkim jedyną w swoim rodzaju przygodę. Dodatkowo, w terminie innym niż ten ślubny, będziecie mieć możliwość wyboru wielu miejsc, odpowiedniej pory, a nawet sprawdzenia przewidywanej pogody – jeśli zdecydujecie się na plener.

Oczywiście – przed lub po ceremonii – fotograf zapewne „ dorzuci” pomysł zdjęć, np. z okolic kościoła lub Urzędu Stanu Cywilnego, a być może skorzysta z otoczenia niedaleko sali weselnej. Takie fotografie to jednak dopiero wstęp do esencji sesji, którą przyjdzie Wam odbyć.

Przede wszystkim… miejsce. Co i gdzie? To zależy głównie od Was. Wszelkie pomysły, nawet te najbardziej zwariowane, mile widziane. Warto też skorzystać z wiedzy i doświadczenia fotografa – w końcu to on był już na nie jednej sesji, doskonale wie co sprawdza się w kadrze, a w swoim portfolio będzie miał sprawdzone propozycje. Pamiętajcie – żadne ujęcie nigdy nie jest takie samo, zatem fotografowane otoczenie na wielu pracach może być podobne, ale to Młoda Para nada charakter, formę, stanie się kwintesencją całej koncepcji.

Do wyboru macie wiele lokacji – tych pod gołym niebem, jak i przykrytych dachem. Uwaga – jeśli wybierzecie niebanalne miejsca do sesji, wcześniej upewnijcie się, czy nie potrzebne będzie pozwolenie lub opłata za pobyt oraz fotografowanie charakterystycznego entourage’u. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również fotografia kreatywna – zdjęcia robione w studio, a następnie przerabiane wg wizji fotografa.

Do każdej sesji należy odpowiednio się przygotować. O wypoczęciu już pisaliśmy, o humorze także. W dniu sesji powinniście wyglądać tak samo perfekcyjnie jak w dniu ślubu. Makijaż, fryzura, ubranie – musicie czuć się pewnie, a to przełoży na Waszą energię bijącą z uchwyconych kadrów. Mile widziane są też wszelkie śmieszne, romantyczne, ważne dla Was gadżety. Niech wyobraźnia nie ma granic – taka sesja może się już nie powtórzyć.

Najważniejsze osoby podczas sesji to Wy… ale także fotograf. Słuchajcie jego uwag, próśb i licznych pomysł. To co dla Was może wydawać się dziwne lub niewygodne, na zdjęciu okaże się strzałem w dziesiątkę. Sami również nie hamujcie się w wyrażaniu opinii czy wykazywaniu inicjatywy. Jeśli fotograf wyrazi zgodę – zabierzcie ze sobą „ pomocnika”, kogoś kto wesprze, podpowie, ale i rozśmieszy, kiedy będzie trzeba. Pozowanie, to nie tylko „ stanie” – to praca zarówno dla tych za, jak i tych przed obiektywem aparatu.

Zanim zdecydujecie się na sesję fotograficzną – przemyślcie wszystkie „ za lub przeciw”, dokładnie zastanówcie, jaki efekt Was interesuje, co chcielibyście zatrzymać tylko dla siebie, a co pokazać w kadrach. Najważniejsze jednak, to pamiętać, że fotograf na czas współpracy z Wami (a może i nie tylko) staje się największym i najlepszym sprzymierzeńcem, kimś kto sprawi, że dzięki jego warsztatowi powstanie niebanalna, piękna, prawdziwa pamiątka ślubna.